Pierwsza Rada Uczelni

2019-05-15

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wprowadziła do polskiego systemu szkolnictwa wyższego nowy organ – radę uczelni.

Kadencja rady uczelni przewidziana jest na 4 lata i rozpoczyna się 1 stycznia w roku następującym po roku, w którym rozpoczęła się kadencja senatu. Zgodnie z przepisami przejściowymi kadencja pierwszej rady uczelni trwać będzie krócej – do końca 2020 r. Zgodnie z ustawą, w skład rady uczelni może wchodzić 6 lub 8 osób i – z urzędu – przewodniczący zarządu samorządu studentów oraz co najmniej 50% wchodzących w skład rady musi pochodzić spoza wspólnoty uczelni.

W pierwszej Radzie Uczelni Uniwersytetu Warszawskiego zasiada czworo naukowców reprezentujących różne obszary nauk: nauki humanistyczne, społeczne, ścisłe i przyrodnicze oraz dwie osoby mające doświadczenie w skutecznym zarządzaniu w biznesie.