Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Skład Rady Uczelni

prof. Mirosław Ząbek

Przewodniczący Rady Uczelni.
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek jest specjalistą w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii, kierownikiem Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego przy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim. Wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie neurochirurgii.
Wykonał blisko trzy tysiące operacji tętniaków mózgu. Jako jeden z nielicznych na świecie przeprowadził serię operacji mózgu w krążeniu pozaustrojowym i głębokiej hipotermii. Ponadto, zasłynął przeprowadzeniem pionierskich w Polsce operacji, takich jak operacja wszczepienia stymulatora mózgu w leczeniu dystonii, operacja wszczepienia elektrod do głębokich struktur mózgu w zespole Tourette’a, seria operacji głębokiej stymulacji mózgu chorych z choroba Parkinsona.
Autor lub współautor ponad 170 publikacji z zakresu medycyny, w tym książek prac poglądowych i rozdziałów w podręcznikach. Redaktor podręcznika pt. "Zarys neurochirurgii dla lekarzy i studentów medycyny". Członek towarzystw naukowych, w tym m.in. dwukrotnie prezes Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów.

prof. Janusz Marek Bujnicki

Janusz M. Bujnicki (ur. 1975 w Krakowie) jest profesorem nauk biologicznych i kierownikiem laboratorium w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie oraz profesorem wizytującym na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Ukończył studia i obronił doktorat na Uniwersytecie Warszawskim. W swoich badaniach łączy m.in. bioinformatykę i biologię strukturalną. Jest autorem ponad 300 publikacji, które były cytowane ponad 9000 razy. Zdobył dwa granty ERC.
Został wybrany na członka EMBO oraz Academia Europaea oraz na członka-korespondenta PAN. Jest absolwentem Leadership Academy for Poland. Był dwukrotnie przewodniczącym Komitetu Polityki Naukowej. Jest członkiem Komitetu Ewaluacji Nauki oraz doradcą Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii. Jest redaktorem wykonawczym Nucleic Acids Research. Jest członkiem Grupy Głównych Doradców Naukowych Komisji Europejskiej, reprezentuje też Polskę w Europejskim Forum Doradców Naukowych.
Otrzymał wiele wyróżnień za osiągnięcia naukowe, w tym, nagrody Narodowego Centrum Nauki, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Prezesa Rady Ministrów, został też odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP. Za zasługi w doradztwie naukowym został wyróżniony nagrodą André Mischke przez Young Academy of Europe.
Przewodniczył pierwszej Radzie Uczelni Uniwersytetu Warszawskiego (2019-2020).

prof. Pearl Dykstra

Prof. Pearl Dykstra jest kierownikiem Katedry Socjologii Empirycznej na Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie. Wcześniej prowadziła katedrę Demografii Pokrewieństwa na Uniwersytecie w Utrechcie i była starszym naukowcem w Holenderskim Interdyscyplinarnym Instytucie Demograficznym (NIDI - Netherlands Interdisciplinary Demographic Institute) w Hadze. W latach 2015-2019 pełniła funkcję dyrektora ds. badań w Katedrze Administracji Publicznej i Socjologii. (Department of Public Administration and Sociology)
Jej publikacje koncentrują się na solidarności międzypokoleniowej, starzejących się społeczeństwach, zmianach w rodzinie, starzeniu się i przebiegu życia, a także dobrobycie w późnym okresie życia. W 2012 r. otrzymała grant ERC Advanced Investigator na projekt badawczy "Rodziny w kontekście", który koncentruje się na sposobach, w jakie konteksty polityczne, gospodarcze i kulturowe kształtują współzależność w rodzinach.
Jest dyrektorem naukowym ODISSEI (Open Data Infrastructure for Social Science and Economic Innovations). W 2016 roku dołączyła do zarządu Oddziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Holenderskiej Organizacji Badań Naukowych (NWO). Jest członkiem i byłą wiceprzewodniczącą Królewskiej Holenderskiej Akademii Nauk i Sztuki (KNAW - Netherlands Royal Academy of Arts and Sciences), członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Geriatrycznego (Gerontological Society of America), członkiem Academia Europaea oraz członkiem zarządu Międzynarodowej Rady Nauki (International Science Council). W 2015 r. została mianowana członkiem Grupy Głównych Doradców Naukowych Komisji Europejskiej, a obecnie pełni funkcję jej wiceprzewodniczącej.
Ponownie powołana w skład Rady Uczelni Uniwersytetu Warszawskiego.

prof. Poul Holm

Prof. Poul Holm jest profesorem historii środowiska w Trinity College w Dublinie. Pełni funkcję dyrektora Centrum Humanistyki Środowiskowej (Trinity Centre for Environmental Humanities) i przewodniczącym Europejskiego Sojuszu na rzecz Nauk Społecznych i Humanistyki (European Alliance for the Social Sciences and Humanities). Prof. Holm wykłada również na Uniwersytecie w Göteborgu oraz na Uniwersytecie w Renmin w Pekinie. Jest członkiem Royal Irish Academy oraz Academia Europaea.
W przeszłości sprawował liczne funkcje wiążące się z zarządzaniem jednostkami i zespołami naukowymi. Między innymi: Dyrektor Instytutu Badań nad Sztuką i Humanistyką (Arts and Humanities Research Institute), Dyrektor Irlandzkiego Konsorcjum Sztuki i Humanistyki Cyfrowej (Digital Arts and Humanities Consortium of Ireland), Przewodniczący Duńskiej Rady ds. Badań Naukowych w Humanistyce (Danish Research Council for the Humanities), Przewodniczący komitetu METRIS w naukach socjo-ekonomicznych i humanistyce (Monitoring European Trends in Research). Były rektor Uniwersytetu Roskilde w Danii.
Prof. Holm odegrał wiodącą rolę w rozwoju historii środowiska morskiego i jako historyk szeroko współpracował z badaczami morza i oceanografami. Był jednym z trzech współautorów Humanities World Report (Palgrave 2015), a ostatnio współprzewodniczył przedstawionemu Komisji Europejskiej raportowi SAPEA na temat żywności z oceanu.
Jest laureatem ERC Advanced Grant (2015-2020) i ERC Synergy Grant (2020-2026).
Ponownie powołany w skład Rady Uczelni Uniwersytetu Warszawskiego.

prof. Marek Karliner

Prof. dr hab. Marek Karliner jest fizykiem, specjalistą z dziedziny fizyki cząstek elementarnych, członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Umiejętności. W latach 2003-2005 Visiting Professor w Cavendish Laboratory Uniwersytetu w Cambridge. Od 2015 r. dyrektor Instytutu Badań Zaawansowanych Tel Aviv University. Członek Międzynarodowej Komisji Rewizyjnej powołanej w 2019 r. dla przeglądu działalności badawczej kolaboracji doświadczalnej BESIII w Instytucie fizyki Wysokich Energii w Pekinie. Od 1 stycznia br. Przewodniczący Izraelskiego Komitetu ds. fizyki Wysokich Energii i przedstawiciel Izraela w Radzie Nadzorczej CERN-u.
Autor około 150 prac naukowych, mających blisko 12 800 cytatów i indeks Hirscha 46. W swoich pracach, prof. Karliner przewidział istnienie i cechy szeregu cząstek elementarnych, m.in. tzw. pentakwarków oraz barionów zawierających dwa kwarki powabne. Predykcje te zostały dokładnie potwierdzone doświadczalnie przez eksperyment LHCb w CERN-ie. W pracy ogłoszonej w 2017 r. w "Nature", opisał kwarkową analogię fuzji jądrowej, proces uwalniający wielokrotnie większą energię niż standardowa fuzja jądrowa. W kolejnej pracy z 2017 r., wybranej przez redakcję "Physical Review Letters" jako Editor’s Choice, przewidział istnienie i masę stabilnych, podwójnie ciężkich tetrakwarków, zawierających dwa kwarki b i dwa lekkie antykwarki. Jest to pierwszy powszechnie akceptowany przykład stabilnego hadronu egzotycznego.

Aleksander Hebda

Przewodniczący Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, student V roku prawa. Od liceum zaangażowany w działalność obywatelską i samorządową. Od 2018 do 2022 roku pełnił funkcję przewodniczącego stowarzyszenia Porozumienie Młodzieży Demokratycznej. W 2018 roku był przewodniczącym Młodzieżowej Rady Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. Aktywnie udzielał się w ruchu naukowym na Uniwersytecie Warszawskim, m.in. jako prezes Koła Naukowego Retoryki. W kadencji 2021/2022 pełnił funkcję wicemarszałka Parlamentu Studentów UW, przewodniczącego Komisji Prawno Regulaminowej PS UW, przewodniczącego Komisji Doraźnej ds. Zmiany Regulaminu Samorządu Studentów UW, a także członka senackiej komisji Prawno-Statutowej. W latach 2021-2022 pracował w Kancelarii Adwokackiej Ryszard Kalisz. Obecnie Senator Uniwersytetu Warszawskiego i członek Rady Wydziału Prawa i Administracji UW.